Teraz jest 2017-02-27, 14:42

Automatyczne otwieranie i zamykanie okien

Pochwal się filmem z udziałem swojej Astry
  • Autor
  • Wiadomość

creim

Forumowicz

• Imię: Wojtek
  • Silnik: X18XE1
  • KM: za mało
  • Telefon: CAT B15
  • Województwo: Śląskie
  • Garaż: Astra by creim

Re: Automatyczne otwieranie i zamykanie okien

Post2013-08-18, 02:28

SveQ napisał(a):A nie jest czasem tak, że jak pilot nie znajduje odbiornika przez jakiś czas to się de synchronizuje i musisz na nowo zsynchronizować centralkę z pilotem?

Jeżeli pilot nie znajduje centralki przez okres kilku tygodni przechodzi w stan uśpienia i wystarczy nacisnąć jakiś przycisk np otwórz by się obudził. Sama centralka alarmu z pilotami handsfree to produkt fabryczny jakiejś zagranicznej firmy, gdzieś mam jeszcze z tego pudełko. Chociaż bardzo mało popularny to nie powinno się w tym nic chrzanić jak w innych produktach śreniej półki. Handsfree można wyłączyć podczas programowania i korzystać ze zwykłego pilota z przyciskami. Koszty centralki to jakieś 230zł.

creim

Forumowicz

Post2013-08-18, 02:36

Kita napisał(a):A co w przypadku kiedy ma się domykanie szyb z pilota?

za domykanie szyb odpowiada jeden przekaźnik czasowy sterowany impulsem masy (tutaj podawanej z centralki przy zamykaniu) impuls wydłuża czas przełączenia przekaźnika do 4-5sec, który następnie podaje mase na kabelek odpowiedzialny za połączenie szyb lewej i prawej (czerwono-żółty w progu od strony kierowcy)
Tak na chłopski rozum jest to identyczna sytuacja jak przytrzymanie przekręconego kluczyka w pozycji zamknij przez kilka sekund. Jeżeli ktoś nie ma modułu komfortu wystarczy zamiast masy na kabelek czerwono-żółty podać napięcie +12V na odpowiednie piny w przełącznikach szyb by te powędrowały w górę, a jeśli jest domykanie z pilota to tę kwestię można spokojnie pominąć :-)

creim

Forumowicz

Post2013-08-18, 02:54

angel_dark666 napisał(a):to mnie sie podoba a jak to dziala dokladnie?

jak jest ponizej +30 to mozna otwierac normalnie?
jakis czujnik temp wstawileś?
nie bedzie sie to gryzło z zamykaniem szyb z pilota?

Za otwieranie szyb odpowiadają dwa przekaźniki. Pierwszy ma sterować czasem działania układu 4-5sec, drugi ma podać +12V bezpośrednio na przełączniki szyb w drzwiach kierowcy. Ten drugi można sterować czujnikiem temperatury, bądź np fotodiodą (np do realizacji automatycznego przełączania świateł dziennych na mijania - przy okazji pomysł na inne zastosowanie - :P )
Posiada dwa potencjometry, pierwszy reguluje minimalny próg włączenia - czyli dowolna temperatura opuszczenia szyb, u mnie ustawione na około +30sC - drugi to heurystyka czyli próg wyłączenia (zaprzestania opuszczania szyb) gdy temperatura spadnie, u mnie +25sC. W praktyce, jeżeli szyby zaczynają się opuszczać podczas otwierania auta przy wysokiej temperaturze wnętrza to zaprzestaną dopiero gdy temperatura spadnie poniżej +25sC. Można ustawić próg wyłączenia układu np na +29sC ale te 4sC to przekręcenie potencjometru o około 1/10mm więc baaardzo trudne do wyregulowania :-(

Sądzę, iż nie ma obawy o wypalenie modułu komfortu ponieważ natężenie prądu przechodzące przez przełączniki jest znikome i nie zasila bezpośrednio silników. Logicznie wygląda to tak, jak byśmy podczas otwierania auta na chwilę włączali stacyjkę i przytrzymywali przełączniki w pozycji otwórz. 4-5 sec wystarczy na całkowite otwarcie/zamknięcie okien, a czas jest regulowany potencjometrem w przekaźniku.

Koszty przekaźników to około 35zł szt, wszystkie produkowane przez jedną firmę sprzedającą takie zabawki do celów przemysłowych, mają sklep online. Po zasadzie działania układu otwierania okien łatwo poznać iż jest to zwykły elektroniczny termostat działający przez 4-5sec przy otwieraniu auta. Czujnik temp to 2-pinowy czujnik temp płynu chłodniczego taki sam jaki macie w swoich asterixach (miałem taki stary po wymianie to zastosowałem do testów, może kiedyś wymienię na nieco mniejszy egzemplarz, chociaż ten jest schowany pod tapicerką przy podłodze więc i tak go nie widać :-)

Czy się będzie gryzło z zamykaniem szyb z pilota? Na to pytanie odpowiedziałem nieco wyżej w poprzednim poście. Pomijasz jeden przekaźnik i masz samo otwieranie a zamykanie pilotem. Uwaga fabryczny pilot nie daje sygnałów masowych na te same kabelki na które się wpiąłem teraz w wiązce progowej od strony kierowcy. Aby to zadziałało zapewne trzeba pogrzebać w module komfortu tego przy nogach pasażera, tak samo jak realizowaliście domykanie szyb z fabrycznego pilota. Tutaj trzeba znaleźć sygnał sterujący otwieraniem. Ja tam jeszcze nie zaglądałem więc moje szyby nie opuszczają się ani nie podnoszą się przy sterowaniu centralnym z fabrycznego pilota.

creim

Forumowicz

Re: Odp: Automatyczne otwieranie i zamykanie okien

Post2013-08-18, 03:02

calltoon napisał(a):Patent świetny ale gdyby dało się zrobić otwieranie szyb na życzenie np. przez przytrzymanie guzika otwierania byłoby super! Masz pomysł jak to ogarnąć?

Do fabrycznego odbiornika radiowego jeszcze się nie dobierałem, niefabryczny z dodatkowym kanałem to prosta sprawa. Pilot będzie podawał zasilanie na przełączniki tylko przez czas przytrzymania naciśniętego guzika na pilocie, więc szyby otworzą się tyle ile chcemy. Osobiście tą niefabryczną centralkę zamontowałem w skodzie fabii od żony i spisuje się świetnie już ponad rok.

Wracając do tematu, firma w której zamawiałem przekaźniki realizuje projekty indywidualne, zapewne zmontowanie przekaźnika, który załączy się gdy sygnał sterujący będzie trwał np 3sec i wyłączy w momencie jego zaniku nie byłby dla nich żadnym problemem. Tj po 3 sec szyby zaczęły by jechać w dół/górę i stopowały w momencie puszczenia przycisku na pilocie. Problem to rozpracowanie elektroniki odbiornika pilota by znaleźć miejsce z którego można pobrać te sygnały sterujące oraz czy one przypadkiem nie zanikają tuż po odebraniu fal. U mnie dioda na pilocie gaśnie po ok 2sec więc wydaje mi się iż sygnał z fabrycznego kluczyka nie jest ciągły a przerywany i samo przytrzymanie da nam tylko kolejny impuls juz ignorowany przez centralkę bo przecież zamki są już otwarte :-(
Poza tym na elektronice jako takiej się niewiele znam więc szykanie sygnałów i lutowanie układów scalonych to już dla mnie nieco wysokie progi pomimo iż lubię rzucać się z motyką na słońce :-)

creim

Forumowicz

Post2013-08-18, 03:10

LuMpY napisał(a):manualem nikt nie pogardzi :)

co to kolegi astra2.016V to widziałem gdzieś schemat do takiego układu by tak działał jak piszesz, trzeba poszukać na innych forach astry albo vectry (bo to było na vectrze) albo w googlach po prostu :)

Pomysł pierwsza klasa, sam się kiedyś zastanawiałem w jaki sposób (i czy) układ zlicza kroki z silników podczas domykania szyb i później otwiera o tyle samo kroków. Jeżeli rozpracujesz temat Twoją zabawkę zastosuję w prawym lusterku. Podczas włączania biegu wstecznego lustro przekręci się w dół do max bym widział krawężnik, a później wróci do pozycji w której było wcześniej :P widziałem to kiedyś w Peugeot'cie 607 i bajer utkwił mi w pamięci. :P Nie jednego by to wkurzało ale mi by takie coś pasowało :D

creim

Forumowicz

Post2013-08-18, 03:15

wojtasek napisał(a):ej no facet wstawiaj jakiś schemacik czy manual bo to niezły bajer jest

Będzie będzie, ale urlop mam dopiero we wrześniu a teraz żłobek zamknięty więc mam sporo obowiązków w domu i mój wolny czas trochę niedomaga... Jeżeli nie uda mi się tego zrobić na dniach to z pewnością z początkiem września.

LuMpY

Moderator

• Imię: Maciek
  • Silnik: X20DTL
  • KM: 82
  • Województwo: Małopolskie
  • Garaż: Astra G 2.0 DTL by LuMpY

Post2013-08-18, 07:43

qrde szukam tego i szukam i ni cholera nie mogę znaleźć :/ ale nie poddam się bo wiem że takie coś na bank widziałem gdzieś w sieci...

creim

Forumowicz

Post2013-08-25, 09:15

Manual gotowy, może się komuś przyda

http://www.astra-g.pl/viewtopic.php?f=4&t=31884

Mój pierwszy manual więc proszę o wyrozumiałość :P może być mało precyzyjny w opisie i dokumentacji fotograficznej
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze Video