Teraz jest 2017-01-20, 00:33

[Manual] ]Czujnik położenia wału rozrządu - P0340

Jeśli nie boisz się samemu naprawiać, tuningować lub udoskonalać swoją astrę wejdź i przeczytaj nasze manuale.

* * *
LISTA DOSTĘPNYCH MANUALI
* * *

Moderator: Minos

• Autor
  • Wiadomość

Pogodny

Przyjaciel

[Manual] ]Czujnik położenia wału rozrządu - P0340

Post2010-06-17, 07:16

Krótki manual na sprawdzenie czy czujnik jest sprawny:

Zaczynając od początku:
- Jeżeli pali Ci się check i po zczytainu błędów wykazuje błąd P0340 to jest związany z czujnikiem położenia wału rozrządu.
- jeżeli możesz odpalić auto po kilkukrotnym przepiłowaniu to znaczy, że czujnik jest sprawny tylko coś przeszkadza w jego poprawnym działaniu/zliczaniu.

Zasada działania czujnika:
Czujnik ten to tzw. czujnik zbliżeniowy, który zlicza metalowe wyżłobienie wystające w kole zębatym rozrządu. Zlicza każdy obrót koła zębatego przez co wysyła sygnał sinusoidalny do komputera, a ten na podstawie tych danych dostarcza odpowiednią dawkę paliwa.

Po zdjęciu górnej części obudowy rozrządu - 3 torx'y, zobaczymy czujnik - widać dochodzący do niego przewód. Należy sprawdzić czy nie jest gdzieś naderwany, sparciały, itp. Później odkręć czujnik - 2 torxy, trudny dostęp. Przeczyść ścierką lub benz ekstrakcyjną. Przeczyść benzyną te wyżłobienie na kole zębatym. Później pozostaje nam
tylko to wszystko skręcic i sprawdzić czy coś pomogło. Mnie odpalił tak jak powinien ;)

Także kolejny raz uchroniłem sie przed kosztami napraw :D czujnik oryg. 280zł plus wtyczka 80zl = 360, w warsztacie plus robocizna :D 4 stówki jak nic :P

Kapi_szon

Przyjaciel

• Imię: Paweł
  • Silnik: X18XE1
  • KM: 116
  • GG: 2927717
  • Telefon: 791120406
  • Województwo: Pomorskie
  • Garaż: Sedan by Kapi

Re: Czujnik położenia wału rozrządu - P0340

Post2010-06-24, 10:42

Uuuu! Ja wymieniałem dosłownie 2 może tygodnie temu. Koszt 210 zł. Oryginalny czujnik. Fakt... trafiło mnie się tanio kupić ale tak czy inaczej chyba nie warto do tej roboty oddawać samochodu do warsztatu.
Z technicznych spraw dodam tylko że te dwie śrubki, które mocują czujnik są w różnych rozmiarach i oprócz trudnego dostępu należy bardzo uważać żeby przy wyciąganiu nie wpadły w obudowę paska rozrządu. Ja się troszkę spociłem jak sobie wyobraziłem gdzie mogłaby się taka śrubka zatrzymać :kwasny:
No i bez wyciągnięcia całej obudowy filtra powietrza raczej się nie da.
Jakby komuś pomocne miało być to gdzieś mam foteczki z tej operacji.

Pogodny

Przyjaciel

Post2010-06-24, 11:23

Paweł jak masz chwilkę to wrzuć, a na pewno komuś się przyda - w końcu po to tu jesteśmy żeby sobie na wzajem pomagać ;)

Kapi_szon

Przyjaciel

• Imię: Paweł
  • GG: 2927717
  • Telefon: 791120406
  • Województwo: Pomorskie
  • Garaż: Sedan by Kapi

Post2010-06-24, 12:39

A więc... tak wygląda sytuacja po zdemontowaniu filtra i górnej części obudowy rozrządu mocowanej na 3 torx'y o czym wspominał kolega Krystian.
Obrazek
Kolorem zielonym zaznaczony nasz kochany ciulnik :kwasny:
Na kolejnej fotce widoczek z nieco bliższej odległości. Widać na nim śrubki (zaznaczone na czerwono) mocujące czujnik.
Obrazek
Ta z prawej jest chyba numerek większa. Żółtą strzałeczką chciałem uczulić, że poniżej znajduje się dolna część obudowy rozrządu, więc ostrożnie przy wykręcaniu i wkręcaniu śrubek.
Roboty w sumie na 15min, no przy piwku i pogaduchach z sąsiadem może 30min ;)
Powodzenia!

wasnia

Post2011-01-02, 19:44

Zdjęcia z mojego demontażu Opel Astra '95 1.6 16v ECOTEC

Jestem totalnym laikiem w samochodach i ich naprawach. A jednak podjąłem się naprawy na własną rękę dzięki takim właśnie forom. Są naprawde pouczające.

A zaczęło się tak...
Objawy: Samochód zimny - pali OK.
Samochód rozgrzany - przerywa, skacze "tak jakby dopływ paliwa" i samochód chce zgasnąć ale że jest rozpędzony to po chwili ciągnie dalej. Gorzej gdy jest na luzie (np. w korku) to potrafi zgasnąć. I teraz zaczyna się problem bo gorącego silnika nie odpale. Choćbym nie wiem ile kręcił to go nie odpale. 20-30 minut trzeba mu dać żeby ostygł.
Często przez te 20-30minut zdążyłem wyczyścić świece - bo z tym mam najczęstszy problem (bierze olej i świece dostają czarnego nalotu co pewnie psuje iskre).
Ale w tym przypadku nawet wyczyszczenie świec nie pomagało.

Zdecydowałem się na wymianę czujnika położenia wału bo sporo naczytałem się o tym na różnych forach.
Wyniku wymiany jeszcze nie znam bo jestem świeżo po jego demontażu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

wasnia

Post2011-01-05, 17:13

I po naprawie.
Skończyło się na wymianie czujnika temperatury przy chłodnicy.

Koszt: 60 zł :D

domino18

Forumowicz

• Imię: Damian
  • Województwo: Mazowieckie
  • Garaż: Domino's QP

Post2015-03-28, 21:54

Odświeżę trochę temat, wyskakuje mi błąd P0340, objawem jest to że silnik robi odcięcie przy 4500 obr. Czy to wina czujnika? Dodam że jakieś pół roku temu wymieniałem czujnik na nowy bo w starym izolacja przewodu się wytopiła.

Bzyczek

Forumowicz

• Imię: Arek
  • Silnik: X20XER
  • KM: 160
  • Województwo: Mazowieckie

Post2015-03-29, 19:42

domino18 napisał(a):Odświeżę trochę temat, wyskakuje mi błąd P0340, objawem jest to że silnik robi odcięcie przy 4500 obr. Czy to wina czujnika? Dodam że jakieś pół roku temu wymieniałem czujnik na nowy bo w starym izolacja przewodu się wytopiła.

Jak przy odpalaniu ciężko zaskakuje to może być wina tego czujnika. Ja ostatnio wymieniałem u siebie. A jaki czujnik kupiłeś? Oryginał Simensa czy coś innego?
Następna strona

Powrót do Manuale i literatura - czyli zrób to sam