Teraz jest 2017-01-20, 00:34

[Manual] Przeróbka lamp przednich na Hella Black Magic

Jeśli nie boisz się samemu naprawiać, tuningować lub udoskonalać swoją astrę wejdź i przeczytaj nasze manuale.

* * *
LISTA DOSTĘPNYCH MANUALI
* * *

Moderator: Minos

• Autor
  • Wiadomość

Binio

VIP

• Imię: Mariusz
  • Silnik: X18XE1
  • KM: 116
  • Województwo: Śląskie
  • Garaż: Astra Caravan Binio

[Manual] Przeróbka lamp przednich na Hella Black Magic

Post2011-03-12, 11:25

Manual przygotowany przez kolegę Smyk87 :ok:
Tak lampy wyglądały przed zabraniem się za polerkę:
Obrazek

i porównanie przed i po:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Wszystkie papiery kosztowały mnie 5,90,- pasta znalazła się w domu :)
Użyłem 3 granulacji papieru: 800, 1500, 2500. W zupełności wystarczy. Nie potrzeba piętnastu różnych granulacji... Mocniej zmatowioną lampę potraktowałem trzema granulacjami natomiast tą lepszą tylko 2500 + na obie (po wyschnięciu) pastą TEMPO i polerka. Polerowałem ruchami okrężnymi nanosząc punktowo pastę na powierzchnie lamp. Papiery są wodne więc klosze non stop polewane niewielką ilością wody.
Poniżej cały "sprzęt" potrzebny do tego:
Obrazek

Po polerce okazało się że wyszło elegancko ale pojawiło się "ALE"
Mianowicie ta gorsza lampa miała zacieki po wewnętrznej stronie lamp. Na zdjęciach wyżej tego nie widać może aż tak bardzo ale mi to przeszkadzało :P
No i znalazł się pretekst do zrobienia Hella Black Magic (HBM) in home :ok:

To zaczynamy zabawę:

1. Sprzęt potrzebny do całej operacji:
Obrazek

2. Odkręcamy zderzak przedni (bez tego nie da się wyjąć lamp). Zderzak przymocowany jest dwiema śrubami od góry (widoczne po otwarciu klapy). Na zdjęciu zaznaczony odsącznik z obudowy lapmy, warto go zdjąć wcześniej żeby się nie zgubił gdzieś ;)
Obrazek
Kolejne śruby znajdują się pod spodem auta są to 3x śruby trzymające zderzak do belki poprzecznej. Nie obędzie się też bez rozkręcenia co najmniej jednej strony zderzaka ze śrub trzymających nadkole. Tam idą przynajmniej u mnie gwiazdki.

3. Po zdjętym zderzaku przyszła pora na odkręcenie lamp. Dwie śruby od góry i jedna pod spodem. (nie patrzcie że u mnie zaczepy połamane :P )
Obrazek

4. Gdy mamy już odkręcone lampy trzeba wszystko powypinać z tyłu (długie, mijania, postojówki, kierunki i chyba ze dwie inne) Jak ktoś ma konkretne łapki to może być ciężko :P
Obrazek

5. Nasze wypięte lampy niesiemy do domu i zamykamy autko (ślepe autko :P)
W domu zaczynamy od zdjęcia gumek :]
Zdejmujemy z zaczepu i kierujemy się do ostrego końca lamp. Po drodze mamy kilka bolców z których gumę trzeba wypiąć.
Obrazek Obrazek Obrazek

6. Teraz czas na najgorszą robotę. Czas na rozklejanie lamp. Jest kilka opcji. Niektórzy wkładali do piekarnika na 5min i 70stopni. Ja wybrałem opcję z opalarką. Klej puszcza po podgrzaniu i staje się plastyczny. Lampę najlepiej oblecieć opalarką dookoła na styku dwóch części lampy. Trzeba pamiętać przy rozklejaniu o wymięciu chyba z 5 zatrzasków bez których nie ma szans żebyście ją otworzyli. Zatrzaski są delikatne i taką operację najlepiej robić we 2 osoby. Mi pomógł kumpel który dogrzewał co jakiś czas ten klej.
Na zdjęciu zaznaczony ciągnący się klej, najlepiej skierować na niego opalarkę ładnie pęka.
Obrazek Obrazek Obrazek
I w ten sposób rozklejamy lampę. Warto odkładać opalarkę w sposób ze zdjęcia wtedy powietrze unosząc się do góry z opalarki studzi ją szybciej i nie wywali czujnika temperatury.

7. Pora na odklejenie odbłyśnika. Odbłyśnik ma chyba 5 zaczepów takich jak zaznaczone na zdjęciu. Miejsca łączenia odbłyśnika z resztą lampy analogicznie jak poprzednio należy podgrzać opalarką. Łatwo schodzą ale trzeba to robić delikatnie.
Obrazek Obrazek Obrazek

8. Następnie wyjęte dopiero co odbłyśniki lądują w wannie :) Na zwykłą gąbkę do mycia naczyń lejemy ludwika i myjemy cały odbłyśnik także od spodu.

9. Bierzemy papier wodny o granulacji 800 (najlepiej pociąć go na kawałki zbliżone do wielkości jak na zdjęciu) i cały odbłyśnik szlifujemy aż do białego. Myliśmy go wcześniej dla tego żeby teraz nie zostawały odciski paluchów zabrudzone przez spodek odbłyśnika.
Obrazek Obrazek Obrazek
Nie szkodzi jak zostało trochę sreberka na tej tarce wgłębi odbłyśnika, ważne żeby górki były przeszlifowane ;)

10. Po wyschnięciu odbłyśnika odtłuszczamy go benzyną ekstrakcyjną.
Obrazek

11. Następnie sięgamy po taśmę izolacyjną i tak jak na fotce oklejamy właściwy odbłyśnik.
WAŻNE !!!!!
- taśmę naklejamy jak najbliżej dolnej tarki właściwego odbłyśnika.
- nie dociskamy taśmy mocno do odbłyśnika... tylko tylko...
- lepiej się nie mylić i nie odrywać już naklejonej taśmy bo oderwiecie ją z tym sreberkiem.
- warto taśmie przed naklejeniem trochę osłabić jej klej np. poprzyklejać ją trochę do ręki gdzie jednak jest złuszczony naskurek który się przyklei co zmniejszy przyczepność kleju. Potem będzie to baaaaardzo pomocne.
- nie przyklejajcie żadnej innej taśmy niż do izolacji. Po podgrzaniu opalarką staje się elastyczna i klej jest po tej operacji mało przyczepny i nie zerwie wam sreberka.
NASTRASZYŁEM CO :P
Obrazek

12. Następnie najbardziej żmudne zajęcie. Oklejanie lamp przez malowaniem.
Używamy do tego zwykłej taśmy malarskiej. W miejsca zaznaczone na czerwono przed przyklejeniem danego paska taśmy trzeba coś podłożyć np kawałek gazety. Tak żeby Żaden pasek nie dotknął odbłyśnika bo go po prostu zerwie. Natomiast miejsce zaznaczone na niebiesko tak przyklejamy taśmę malarską do izolacyjnej ale też nie można mocno przyciskać. Ja to robiłem pierwszy raz i pozwoliłem sobie na oklejenie także całego osprzętu za lampą tak na wszelki wypadek.
Obrazek
Obrazek Obrazek
Warto odtłuścić tarkę głównego odbłyśnika benzyną ekstrakcyjną.

13. Przygotowujemy ramki do malowania oklejając ich zaczepy.
Obrazek

14. Główne malowanie w moim przypadku odbywało się w piwnicy wolnej od kurzu i ciepłej. Na ramki poszły 3 warstwy farby, natomiast na tarkę wystarczyło mi spreya tylko na 2 ale w zupełności wystarczy (lepiej kupić deczko większy sprey).
Postępujcie wg instrukcji na spreyu a będzie dobrze :)
-pierwsza warstwa na ramkach
Obrazek
-ramki po 1h
Obrazek
-ramki na drugi dzień
Obrazek
-główne odbłyśniki 2 warstwy
Obrazek
-główne odbłyśniki na drugi dzień
Obrazek

15. Delikatne rozpakowywanie prezentu. Zaczynamy od taśmy papierowej wszystko delikatnie. Potem zdejmujemy taśmę izolacyjną po ówczesnym podgrzaniu jej opalarką. Do tej operacji nieocenioną okaże się pęseta. Tutaj trzeba bardzo uważać żeby odbłyśnik nie został na taśmie.
Obrazek Obrazek Obrazek
Widoczne pozostałości po taśmie usuwamy papierkiem toaletowym :P nasączonym w benzynie ekstrakcyjnej.

16. Myjemy uszczelki i odprowadzacze wody. Zwykła woda i ludwik na zmywaczku.
Obrazek

17. Polerujemy klosze lamp z zewnątrz dookoła i od wewnątrz (są nieźle zakurzone).
Obrazek

18. Zakładamy ramkę analogicznie jak zdejmowaliśmy, przy użyciu opalarki. Dobrze dociskamy żeby szczelina miedzy ramką a kloszem kierunkowskazu była jak najmniejsza.
Obrazek

19. Zakładamy lampę uprzednio podgrzawszy klej na kloszu jak i w korpusie całej lampy. Dociskamy aż zatrzaski nie pozwalające cofnąć się kloszu zrobią "klik".
Obrazek

20. Nie jest to obowiązkowe ale ja uszczelniłem lampę dookoła silikonem żeby nie parowały bo różnie to może być. Silikon pierwszy lepszy, kolor bez znaczenia.
Obrazek Obrazek

21. Po wyschnięciu jakotakim silikonu zakładamy odprowadzacze wody i uszczelki na lampę i można lecieć do samochodu :D
Wszystko robimy w odwrotnej kolejności jak demontowaliśmy i podpinamy wszystkie lampki.
Zostało nam podziwianie efektu końcowego :super:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Porobię foty w dzień ale to dopiero w niedzielę :)

Mam nadzieję że ktoś to wykorzysta i komuś pomogłem :) i że nie zdublowałem na forum :P

darek31

Forumowicz

• Imię: Darek
  • Silnik: X16XEL
  • Województwo: Łódzkie

Re: [Manual] Przeróbka lamp przednich na Hella Black Magic

Post2011-03-15, 23:27

Wyszło cudownie :super:

Davcio

Forumowicz

• Imię: Dawid
  • Silnik: X17DTL
  • KM: 68
  • GG: 3579708
  • Województwo: Śląskie
  • Garaż: Astra by Davcio (nowe foty i mody)

Post2011-03-16, 09:36

Efekt elegancki:) i super manual.

ADEX

Forumowicz

• Imię: Janusz
  • Silnik: --- wybierz ---
  • GG: 2717477
  • Województwo: Pomorskie
  • Garaż: ADEX CARAVAN - LED PROJECT STR 1

Post2011-03-21, 17:16

a ja dodatkowow pomalowałem ramkę to co masz na fotce zanzaczona na czerwonwo ale tylko dookoła :) niby nic ale lepiej :)

bojanpnf

Forumowicz

Post2011-03-21, 18:08

w jakim stopniu pogarsza się świecenie takiej lampy?? w końcu malujemy odbłyśnik na czarno...

Arczi89

Klubowicz

Post2011-03-21, 18:30

w sumie nie malujesz odbłyśnika malujesz ramkę i dolny odbłyśnik nie biorący udziału w oświetlaniu jezdni ;)

bojanpnf

Forumowicz

Post2011-03-21, 22:00

hmm to może i się skusze na taki mod ;)

ADEX

Forumowicz

• Imię: Janusz
  • Silnik: --- wybierz ---
  • GG: 2717477
  • Województwo: Pomorskie
  • Garaż: ADEX CARAVAN - LED PROJECT STR 1