Teraz jest 2017-04-23, 22:41

Poradnik CB-isty - Anteny

• Autor
  • Wiadomość

Dziadek

Klubowicz

• Imię: Wojciech
  • Silnik: X20XEV
  • KM: 136
  • GG: 6788227
  • Telefon: Nokia X2
  • Województwo: Małopolskie
  • Garaż: Limited 100, 17" GM, -35/-30, Alpine, Hertz

Poradnik CB-isty - Anteny

Post2011-12-17, 23:22

Witajcie.

Od jakiegoś czasu wraz z kolegą Pstry nosiliśmy się z zamiarem stworzeniem poradnika dla przyszłych użytkowników CB.

Ja chciałbym nieco przybliżyć Wam informację dotyczącą wyboru anten CB.

Na początek należy zadać sobie pytanie:
1) Do czego ma mi służyć zestaw CB ? :
* jako antymisiek - przy krótkich przejazdach np. dziennie po 15 km.
* dla uzyskiwania informacji na dłuższe trasy
2) Jaką kwotę możemy przeznaczyć na zestaw z anteną?

Chciałbym wprowadzić mały podział, ze względu na częstotliwość użytkowania radia CB i koszty jakimi można dysponować.

Nie ma się co oszukiwać, każdy stara się kupić antenę jak najniższym kosztem, oraz aby jak najlepiej działa i jak najdalej nadawać się dało.
Pamiętajmy o tym, że antena jest najważniejszym czynnikiem w całym zestawie CB, to ona odpowiada za nadawanie i odbiór, dlatego czasem lepiej dołożyć kilka groszy i kupić coś lepszego a pewnego.

Aby móc dobrze dobrać antenę należy sobie uzmysłowić jak ją będziemy użytkować i do czego będzie nam potrzebna... oraz jakie warunki garażowe powinna spełniać.

Dla jednych najlepszymi antenami są anteny montażowe, dla innych anteny magnesowe.
Ogólnie przyjęte jest, że antena montażowa ma najlepsze właściwości i jest najbardziej wartościowym wyborem, jednak nie każdy chce robić sobie dziurki w aucie, a prawda jest taka, że stosując nawet uchwyty typu SF i inne niestety, ale mamy straty na przewodności, dlatego tak dużą popularnością cieszą się anteny magnesowe, których nie wątpliwym dodatkowym plusem jest możliwość szybkiego demontażu i schowania do bagażnika.

Na czym polega działanie i z czego się składa antena CB:
Antena CB służy do odbierania i nadawania na częstotliwościach CB.
Najczęściej antena składa się z:
- podstawki montażowej/łebka montażowego
- cewki
- promiennika

Każdy z w/w elementów jest jednako ważny.
Podstawa służy do uzyskania MASY i jak najlepszego przewodzenia - dlatego w antenach magnesowych podstawa magnesu jest oklejana taśmą/okleiną aby jak całą powierzchnią magnesu móc uzyskać masę.

Cewka służy do jak najlepszego uzyskania pola magnetycznego

Promiennik jest to pręt, który służy do przekazania fali i odbioru. Jest zasada, że im dłuższy promiennik tym dalsze nadawanie i dalszy odbiór.
Działa to tak, że od czubka promiennika tworzy się parabola ramionami skierowana ku dołowi (czyli np do dachu). Najlepszą pozycją, jest ustawienie pionowe, natomiast można się spotkać z antenami pochylonymi do przodu lub tyłu.
* Jeśli antena jest odchylona do tyłu, to wtedy większa część paraboli jest z przodu a co za tym idzie mam lepsze nadawanie i odbiór przed sobą.
* Jeśli antena jest pochylona do przodu, wtedy odwrotnie niż to napisane wyżej, lepsze osiągi uzyskami za sobą czyli z tyłu.
* Ustawienie pionowe powoduje równomierne rozchodzenie się fal - co jest jak najbardziej prawidłowym i tego należy się trzymać.

Jak już zostało wspomniane, długość promiennika odpowiada za uzyskiwanie odległości i wraz z wzrostem długości promiennika wrastają uzyskiwane odsłuchy. A jeszcze prościej będzie napisać tak: Im dłuższa antena tym dłuższe zasięgi.
Ma to jednak swoje minusy. Im dłuższa antena tym więcej zaszumień, ponieważ antena wyłapuje dalsze i słabsze sygnałem stacje.
To tyle o budowie i działaniu anteny.

Kolejną sprawą jest wybór sposobów montażu.

Jeśli ktoś nie chce wiercić dziur w aucie ani stosować uchwytów, to najlepszym wyborem jest antena magnesowa, czyli o podstawie magnesowej. Tu jest duży wybór, w zależności od zachcianek i potrzeb.
Można też zdecydować się na antenę montażową, która będzie przymocowana do podstawy antenowej odpowiednio do tego przystosowanej czyli z główką do której można przykręcić antenę montażową.

Anteny można sklasyfikować pod względem długości w następujący sposób:

• do 60 cm. Wykorzystując taką antenę będziemy w stanie nawiązać łączność na dystansie 1-3 km (mobil-mobil). Moim zdaniem stosowanie takich anten wg mnie mija się z celem, ponieważ osiągi są małe a i sygnał nadawania przez to jest słabszy.

•60-100 cm. Anteny tej długości to rozwiązanie dla osób, które są zmuszone do ograniczenia jej długości.

•100 cm. Uważam, że to rozsądne minimum. Możemy uzyskać zasięg łączności wynoszący do 8 - 10 km (mobil-mobil) oraz do 20 km (mobil-baza) w linii prostej.

•100-150 cm. Antena pozwoli uzyskać zasięg łączności do 15 km (mobil-mobil) oraz do 35 km (mobil-baza) przy zadowalających raportach. Jeżeli radio jest dla nas czymś więcej niż ”antymisiek”, chcemy bezproblemowo prowadzić łączności z innymi stacjami wybierzmy antenę o właśnie takiej długości.

•150-200 cm. Antena tej długości pozwoli uzyskać zasięg łączności do 20 km (mobil-mobil) oraz do 50 km (mobil-baza) w linii prostej. Zmaksymalizuje ona zasięg łączności z danymi stacjami.

Wg mnie najlepszym wyborem dla początkujących i nie wprawionych użytkowników są anteny o długości max 1m.

I. Do 100 cm:

* Huster IC100 - długość 1 m.
Jest tania, osobiście jej używałem i byłem zadowolony, mogę ją polecić każdemu kto rozpoczyna swą przygodę z CB. Nie należy jednak do najlepiej wykonanych i pomimo tego, że działa dobrze, to ma dużo wad, jak chociażby to, że cewka była zrobiona na tekturze. Natomiast można ją spokojnie polecić osobom z mniej zasobnym portfelem.
Cena ok: 40 zł

* WILSON LITTLE WIL - długość 1 m.
Bardzo dobra i sprawdzona antena, polecana przez wielu użytkowników CB. Cenowo bardzo przystępna i praktycznie jest jedna z najtańszych anten w swojej klasie.
Cena ok: 80 zł

* SIRIO AS 100 - długość 1 m.
Jedna z najlepszych anten o długości 1 metra. Firma Sirio jest cenioną marką i sprawdzoną. Antena ma bardzo dobre osiągi i jest trwała.
Cena ok: 100 zł

II. Do 150 cm:

* SIRIO ML-145 - długość 1,42 m
Najlepsza antena w swojej klasie. Długość ok. 1,5 metra zapewnia osiągi ok 12 km w relacji mobil-mobil w terenie zabudowanym. W trasie możemy uzyskiwać odległości nawet do 20 km w zależności od warunków atmosferycznych.
Cena ok: 110 zł

* SIRIO TURBO 2000 - długość 1,45 m
Bardzo dobra antena magnesowa. Zbudowana tak, aby można było ją pochylać.
Niestety droga.
Cena ok: 200 zł

* PRESIDENT DAKOTA - długość 1,45 m
Ogólnie jasna sprawa. Najbardziej znana i ceniona marka produkująca sprzęt CB.
Klasyka sama w sobie... ale niestety kosztowna. W dużej mierze płacimy za markę.
Cena ok: 250 zł

Należy również wspomnieć o antenach LEMM.
Ogólnie dość dobre anteny, jeśli chodzi o ich wykonanie to pozostawiają troszkę do życzenia, natomiast można śmiało polecić praktycznie każdą antenę każdemu kto rozpoczyna zabawę z CB.
Najwięcej dostępnych anten LEMM jest montażowych, co nie jest przeszkodą jeśli dokupi się podstawę magnesową przystosowaną do mocowania anten montażowych. Ich koszt sięga ok 30-40zł.
Ogólnie nie będę się rozpisywał o poszczególnych antenach Lemm'a ponieważ wszystkie są podobne.
Najbardziej optymalną dla początkujących i mało podróżujących osób jest Antena LEMM AT900 która ma 90 cm. - w połączeniu z podstawą magnesową uzyskujemy ok 96cm.
Anteny LEMM'a można kupić już od 60 zł w zależności od ich długości.

Podstawa magnesowa do anten montażowych:
Obrazek

Zwykła podstawa antenowa:
Obrazek

Również można wspomnieć o antenach helikalnych takich jak:
- Sirio Omega 27,
- Gamma 90
- Pirat
mają dobre osiągi i nie wymagają strojenia ale niestety są niesamowicie podatne na uszkodzenia.

Ogólnie jak można zauważyć, oparłem się o sprawdzone marki.
Ktoś mi powie, że jestem stronniczy i dlaczego nie piszę nic o marce Sunker i dlaczego ją pomijam...
Sprawa jest prosta. Nie miałem osobiście z nimi styczności.. tzn sam nie używałem, ale mam znajomych od których nie zawsze słyszałem pochlebne opinie.
Firma Sunker poszła troszkę na łatwiznę i zaczęła produkować sprzęty które jednak nie należą do najlepszych.
Produkowane przez nich anteny bardziej mają cieszyć oko i przykuwać wzrok - dlatego stosują przeźroczyste osłony cewki, na domiar złego te osłony nie zawsze zapewniają szczelność...
Dlatego ja ich nie polecam.

Jeszcze jedna ważna sprawa na koniec.

NAJWAŻNIEJSZĄ RZECZĄ PO ZAKUPIE ANTENY JEST JEJ ZESTROJENIE.

Zestrojenie anteny polega na pomiarze SWR'a
Najlepszym miejscem dla anten jest płaska powierzchnia metalowa, dlatego najczęściej anteny umiejscawia się na środku dachu.
Pomiar miernikiem SWR pozwala określić najlepsze miejsce i dostroić antenę by miała jak najlepsze właściwości zbiorczo-odbiorcze.

Dla jasności, pomiar SWR powinien przyjmować możliwie najbliższe 1 wartości.
Sprawdza się go na kanałach: 1, 20, 40.
Układ powinien przybierać kształt paraboli ramionami skierowanej do góry.

Czyli np:
- kanał 1 - wartość SWR = 1,4
- kanał 20 - wartość SWR = 1,2
- kanał 40 - wartość SWR = 1,4

Poniższe zdjęcie prezentuje jak powinno się kształtować zestrojenie anteny przy czym najważniejsze jest aby wartość SWR nie przekroczyła 2. Im wartość SWR niższa i bliższa 1 tym lepiej.

Obrazek