Teraz jest 2017-05-28, 19:30

Problem z zamykaniem szyby elektrycznej

• Autor
  • Wiadomość

Tomek2010

• Imię: Tomek2010
  • Silnik: X16XEL
  • Województwo: Dolnośląskie

Problem z zamykaniem szyby elektrycznej

Post2012-08-06, 06:54

Witam wszystkich
Przepraszam, za przydługi post. Mój problem dotyczy sterowania szyb elektrycznych, a właściwie nie zamykania tylnej, prawej szyby. Po krótce było tak: kilka dni temu przestało działać podnoszenie (zamykanie) prawej tylnej szyby z przycisku sterującego od strony kierowcy (od strony pasażera również nie zamykała, co ciekawe opuszczanie szyby jest w pełni sprawne i działa do teraz). Ta usterka była znośna bo mogem domknąć okno z kluczyka trzymając go do oporu w prawo w zamku drzwi kierowcy. Ale awaria nie dawała mi spokoju, podjąłem temat naprawy i zacząłem od przejrzenia wiązki tylnych, prawych drzwi (tą w gumowej harmonijce) i okazało się, że większość kabli ma przełamaną osłonę. Jeden z kabli był całkiem uwalony (niestety nie zapisałem koloru). Podjąłem temat lutowania i tu kurcze doprowadziełem do iskrzenia przewodów. Zerwany kabel zlutowałem, a pozostałe kable z uszkodzoną otuliną zaizolowałem i złożyłem - za przeproszeniem - do kupy.
Niestety moje lutowanie kabla nie pomogło (było tak jak przed iskrzeniem), nadał szyba nie chciała się zamknąć z przycisków obok kierowcy jak i pasażera - nadal jednak zamykała (domykała) się z kluczyka. Ale niestety po paru dniach przestała się domykać nawet z kluczyka, dodatkowo przestały działać całkowicie przyciski z tyłu przy drzwiach, co ciekawe mogłem wówczas tylne szyby opuszczać za pomocą przycisków od strony kierowcy. Bezpieczniki wszystkie dobre. Jedyną usterkę jaką udało mi się zdiagnozować wizualnie, to przepalona ścieżka na płytce drukowanej przycisków od stronu kierowcy (mam tam 4 przyciski sterowania szybami oraz przełącznik blokady tylnych przycisków). Ścieżkę zlutowałem "na pająka" i tylne przyciski od szyb zaczęły działać, za wyjątkiem nadal występującego problemu z podnoszeniem szyby prawej tylnej. Niestety szybę musiałem zamknąć poprzez zwieranie styków w łączu silniczka pod tapicerką prawych tylnych drzwi z krańcówką wiązki do tego gniazda - gdy odpowiednio podawałem prąd, to szyba normalnie zamyka się "jadąc" do góry. Gdzie szukać zepsutego elementu? Moduł komfortu wygląda na sprawny (ten w skrzynce bezpieczników jak i ten od centralnego zamka po prawej stronie, co to go niektórzy z Was przerabiają na domykanie z pilota), bezpieczniki wszystkie sprawne. Czy w Astrze G jest jeszcze gdzieś jakić moduł lub sterownik do szyb? Co o tym sądzicie? Pomóżcie :niepewny: :papa:

Astra G 1.6 16V 98' Kombi (wesja Comfort)

PS. Dodam jeszcze, że jak wyciągnę całkowicie moduł znajdujący się w skrzynce bezpieczników (tą czarną wsuwaną skrzyneczkę) to szyby nadal dziajają z ograniczeniem takim jak powyżej opisałem - więc nie jest to w żaden sposób powiązany element z szybami elektrycznymi jak gdzieś ktoś kiedyś napisał.
Ponado jak zamykam awaryjnie szybę tylną za pomocą zwierania styków, to szyba zamyka wówczas, gdy łączę środkowy pojedynczy pin z tym, który znajduje się pod czerwonym, grubym kablem (plusowy 12V) - normalnie w tym miejscu jest kabel brązowo czarny (cienki), a ten środkowy to szarozielony (też cienki) ; podczas tej operacji mam złącze rozłączone i łączę piny odpowiednio na "pająka". Proszę pomóżcie, bo w gorące dni niezabardzo da się z zamkniętą szybą wytrzymać, zwłaszcza pasażerom z tyłu.
Pozdrawiam
Może ta informacja pomoże Wam w diagnozie: jak mierzę napięcia na krańcówce wiązki do sterownika przy silniczku szyby to w momencie naciśnięcia przycisku opuszczania szyby (tym od kierowcy lub tym z tyłu od prawego pasażera) to na pinie z kablem niebieskoczarnym pojawia się napięcie, natomiast na pinie z kablem brązowoczarnym przy nacśnięciu przycisku podnoszenia szyby nic się nie dzieje, nie pojawia się żadne napięcie. Gdyby to się działo tylko w przypadku naciskania w sterowaniu od kierowcy to bym sądził, że to micro switch, a tak okno nie reaguje, na żaden z przycisków podnoszenia tej szyby, a ni z przycisków przednich, a ni z tylnego pojedynczego.

Pomóżcie mi z tą szybą? :zalamany:
Przepraszam, że to takie długie, ale nie dalem rady krócej tego opisać. :niepewny:
Ostatnio edytowano 2012-08-06, 10:17 przez Tomek2010, łącznie edytowano 3 razy

nyquist

Forumowicz

• Imię: Radziu
  • KM: 101
  • GG: 6570735
  • Województwo: Pomorskie

Re: Problem z zamykaniem szyby elektrycznej

Post2015-06-28, 12:32

Witam, podpinam się pod temat:

Astra G 98''. Wymieniłem mechanizm podnoszący szybę w lewych tylnych drzwiach. Silnik sprawny, szyba chodzi. Zauważyłem że nie ma funkcji podnoszenia szyby do końca po przytrzymaniu przycisku, w pozostałych szybach to działa. Próba programowania, przytrzymanie do końca, słychać przekaźnik w drzwiach (cyknięcie) w górę też słychać. Mimo to szyba nie zamyka się do końca po przytrzymaniu, nie domyka się też z kluczyka, reszta szyb się domyka. Gdzie szukać przyczyny?

Edit: Sprawdziłem wtyczkę w drzwiach, przeczyściłem styki, przewody są całe. Sprawdziłem wtyczki w module komfortu przy nogach pasażera, wtyczki wyglądają ok, przewody są ok. Rozpiąłem aku, programowałem szyby ponownie, trzy działają ok jak działały, a tylna lewa nie da się zaprogramować, szyba w górę, przytrzymuje, przekaźnik cyka, szyba w dół, to samo, słychać cyknięcie, ale szyba nie domyka się sama i nie domyka się z kluczyka. Czy ktoś coś pomoże gdzie jest problem?

Punisher_89

Forumowicz

Post2015-06-28, 19:31

Witam, pewnie masz uszkodzoną elektronikę przy silniczku. Przerabiałem temat dość niedawno. Nie szło zaprogramować jednej szyby. Po wymianie samej elektroniki problem znikł.
Forum Astra-H.pl

nyquist

Forumowicz

Post2015-06-30, 21:16

Czy fakt uszkodzenia elektroniki bądź nie, można jakoś ustalić ? Częściowo działa poprawnie, zamyka i otwiera szybkę, silnik przestaje też działać w położeniach skrajnych. Inaczej mówiąc, czy przy opisanych objawach jest możliwość że podmiana elektroniki i silniczka nie pomoże?

Punisher_89

Forumowicz

Post2015-07-01, 19:58

Miałem to samo. Wszystko działało oprócz domykania ( nie szło zaprogramować szyby).

nyquist

Forumowicz

Post2015-07-03, 17:36

Silniczek z elektroniką wymieniony, problem znikł.

sebaber

Klubowicz

• Imię: seba
  • Silnik: Z20LET
  • KM: 220
  • GG: 8545069
  • Telefon: Iphone 6
  • Województwo: Zachodniopomorskie
  • Garaż: zwykłe szybsze wozidełko

Post2016-01-15, 11:51

witam podepnę się pod temat :) nie działa mi domykanie szyby :[ nie wiem od czego zacząć , już aku dopinałem i nie da się zaprogramować szyby kierowcy, pasażera działa. Działa tylko zamykanie i otwieranie , nie działa zamykanie z kluczyka komfort tylko w tych drzwiach, pasażera działa domyka :kwasny: i co dziwne wysuwa się szyba do końca po otworzeniu drzwi, powinna się zatrzymać w pozycji do zamknięcia drzwi ,a jedzie do końca mechanizmu. Może ktoś ma jakiś pomysł co trzeba wymienić, mechanizm czy zamek ?

sanon

Klubowicz

• Imię: Marcin
  • Silnik: Z20LET
  • KM: 220
  • GG: 9829768
  • Telefon: mam
  • Województwo: Zachodniopomorskie
  • Garaż: Astra Bertone Turbo by sanon

Post2016-01-15, 12:01

Wyglada na uszkodzona krancowke drzwi kierowcy.
Czy szyba wczesniej dzialala?
Czy byl wymieniany mechanizm tej szyby?
Następna strona