Teraz jest 2017-07-24, 11:56

Wyrwana listwa progowa - połamane spinki / zaczepy - naprawa

• Autor
  • Wiadomość

i.nasa

Początkujący

• Imię: Irek
  • Silnik: Y17DT
  • Województwo: Dolnośląskie

Wyrwana listwa progowa - połamane spinki / zaczepy - naprawa

Post2011-09-20, 11:33

Witam

Przeszukałem kiedyś forum aby znaleźć jakieś informacje na temat listw progowych, spinek, mocowania ale niestety nie znalazłem nic sensownego co by mnie interesowało. Dlatego postanowiłem zamieścić małą poradę taniej naprawy wyrwanej listwy progowej, może komuś się przyda.

Jakiś czas temu, ktoś siłował się z moją listwą progową i udało mu się ją wyrwać. Co musi być nie lada wyczynem, bo mocowana jest od dołu na spinki oraz po bokach na zaczepy. Sąsiad spłoszył złodzieja, który z listwą progową uciekał niczym atleta na olimpiadzie z oszczepem w ręku. Bądź co bądź zostałem bez listwy progowej.

Listę progową kupiłem na allegro za 100zł (łącznie z kosztami przesyłki kurierem). Chociaż szczerze powiem, że musiałem się jej trochę naszukać. We Wrocławskich szrotach brak takich listw. Na allegro zwykle koszt 120-160 + koszty wysyłki 30-60zł. Dla mnie trochę za drogo. Dodam, że szukałem listwy do wersji 3drzwiowej.

Po otrzymaniu listwy, niestety trochę się rozczarowałem. Sprzedający nie zaznaczył, że listwa jest niekompletna i brakuje przy niej zarówno zaślepki tylnej jak i zaczepów, oraz dolnych spinek. Cóż, trudno. Trzeba było dalej jakoś sobie radzić.

Boczne zaczepy / spinki, które zostawił złodziej, były połamane, popękane i brakowało niektórym ząbków. Efektem było to, że nie utrzymywały listwy progowej. Spadały wraz z nią. Ceny w sklepach samochodowych oraz na allegro trochę przerosły moje oczekiwania, ponieważ koszt takiego zaczepu to mniej więcej 13 zł. Oryginalnie montowane jest pięć zaczepów co daje nam 65zł. Trochę dużo.

Jak wiadomo potrzeba matką wynalazku, zastosowałem klej ciśnieniowy Pattex, w miejsca pęknięć oraz tak by zaczepy nie przesuwały się i pozostały w jednym miejscu. Klej stwardniał niczym kamień. I spełnił moje wymagania. Listwa po założeniu nie spadała.
Pan w Castoramie (cwaniaczek), u którego porady próbowałem zasięgnąć (wytłumaczyłem do czego potrzebny klej), w dość kulturalny sposób zrugał mnie, że to w ogóle nie ma zastosowania do czegoś takiego bla bla bla. Jak się okazało, zastosowanie ma idealne. Klej stosowałem do wypełnienia otworów, oraz na rewersie zaczepu przy główkach i na środkowym łączeniu. W ostatniej fazie montażu wyglądało to tak:

Obrazek Obrazek

Jako, że zostały mi tylko cztery zaczepy (piąty nie nadawał się do użytku). Rozmieściłem je po bokach, pomijając środkowe mocowanie. Co w rezultacie skutkuje lepszym utrzymaniem listwy.

Obrazek

Dolnych spinek nie posiadałem w ogóle, ponieważ były wyrwane i do niczego się nie nadawały. Użyłem więc kołków rozporowych oraz podkładek do utrzymania listwy od dołu.

Obrazek

Kołki idealnie wpasowały się w otwory przeznaczone na spinki, dzięki czemu listwa zyskała stabilne podtrzymanie od dołu. Przez co jestem w 90% pewien, że nie odpadanie.

Obrazek

Mniej więcej tydzień po montażu na allegro trafiłem zaczepy boczne po 3zł (szt.) oraz zaślepkę tylną do listwy za 10zł. Jakiś serwis wyprzedawał części GM. Więc mogę powiedzieć, że okazja. Kupiłem zaślepkę tylną, bo tak czy inaczej potrzebowałem. Kupiłem również cztery zaczepy na wszelki wielki. Całość została zamontowana.

Zaślepkę przykręciłem na zwykłą śrubkę bodajże piątkę. Oraz od dołu na kołek rozporowy, w ten sam, z którego korzysta listwa.

Całość zdała egzamin. Montowałem całość około miesiąca temu. Od tamtego czasu nabiłem trochę kilometrów. Dodatkowo tydzień temu byłem astrą w Chorwacji 3000km w dwie strony. Listwa trzyma się dobrze, nie porobiły się żadne luzy, nie odpada, nie pęka.

Ogólnie oglądanie MacGyver'a w dzieciństwie przyniosło rezultaty ;)

Damkol

Forumowicz

• Imię: Damian
  • Silnik: X16SZR
  • KM: 75KM
  • GG: 2106646
  • Województwo: Śląskie

Re: Wyrwana listwa progowa - połamane spinki / zaczepy - naprawa

Post2013-01-24, 20:20

Bardzo pomocny Manual :D znalazłem w nim to czego szukałem ;D

marcin20205

Forumowicz

• Imię: Marcin
  • Silnik: X16XEL
  • KM: 101
  • Województwo: Świętokrzyskie

Re: Wyrwana listwa progowa - połamane spinki / zaczepy - naprawa

Post2015-05-17, 19:08

Witam mógłby mi ktoś wytłumaczyć krok po kroku jak zdemontować własnie te progi bo chce sie tam dostać w celu sprawdzenia stanu progów oraz zakonserwowania ich lecz chce to zrobic nie urywajac nic wiem tyle ze trzeba powyciagać wszystkie platikowe kołki oraz zaczepy z tyłu i dalej nie wiem co robić. Dodam ze to 5d hatchback
Forum Astra-H.pl