Teraz jest 2017-04-24, 16:05

[Manual] Wymiana kolektora/katalizatora Z16xe

• Autor
  • Wiadomość

Miras

[Manual] Wymiana kolektora/katalizatora Z16xe

Post2009-04-25, 18:24

Witam ponownie,
po dłużym czasie udało mi się dostac całkiem okazyjnie ładny kolektor z katalizatorem do mojego silniczka. Sprzęt został zakupiony na allegro z autka o przebiegu ok. 73k km z gwarancją rozruchową w promocyjnej cenie 300PLNów :mrgreen:. Stary katalizator by juz pusty, na ssaniu lub przy gazowaniu wydawał odgłosy jak stary poldek na wyższych obrotach, ponadto kolektor był już spawany, dlatego nie było sensu regenerować -wymieniać wkładu. Przypominam, że autko na 230k km.

Biorąc sobie za myśl przewodnią "co zaoszczędzisz zostanie na inne prace" postanowiłem wymianę przeprowadzić samodzielnie (koszt w serwisie z tłumikami ok 150PLN + części). Największe obawy miałem przed odkręcaniem szpilek, w razie ukręcania w głowicy nie byłem technicznie przygotowany na rozwiercanie i gwintowanie. Poszło jednak całkem ładnie; 5 nakrętek nie puściło a wykręciły sie razem ze szpilkami - te zostały wymienione. Nawiększy opór postawiła sonda lamba, której żadnym sposobem nie mogłem wykręcić i ostatecznie musiłem pomóc sobie kątówką.

Porównanie
Obrazek

Stary katalizator
Obrazek

"Nowy"
Obrazek

Spaw starego kolektora
Obrazek

Szpilki
Obrazek

Po wymianie autko chodzi nieporownywalnie ładniej, nie dość że zniknęły nieestetyczne odgłosy, a sprzed oczu zniknęła mi kontrola check engine, to ustało również często opisywane na forum "szarpanie" na 1 i 2 biegu. Jak narazie od wymiany zrobiłem ok 20km, nie właczam radia - jeżdżę z otwartym oknem i delektuję się ładnym pomrukiem przy dodawaniu gazu <jupi2>

Czas pracy: ok 4rbh na luzie
Koszt:
Katalizator/kolektor -300PLN
Uszczelka, szpilki, nakrętki -20PLN

Pozdrawiam. Miras.